Jak czyścić system klimatyzacji w 5 prostych krokach

W gorących miesiącach letnich nie ma prawie nic lepszego niż powrót do chłodnego domu. Twoja jednostka klimatyzacji jest tym, co sprawia, że jest to możliwe. Utrzymywanie klimatyzacji w czystości i jej prawidłowe funkcjonowanie przez cały rok jest niezbędne do utrzymania komfortu i efektywności energetycznej domu. Właściwa konserwacja pomoże również przedłużyć żywotność systemu i zmniejszyć koszty napraw w przyszłości. Wykonaj te 5 prostych kroków, aby dowiedzieć się, jak czyścić swój system klimatyzacji, aby mógł kontynuować chłodzenie domu przez wiele nadchodzących lat!

Krok 1: Wymień filtr klimatyzatora

Brudny lub zatkany filtr powietrza może znacznie zmniejszyć wydajność Twojego klimatyzatora. Dodatkowo, brudny filtr powietrza może zwiększyć zużycie energii, obniżyć jakość powietrza w pomieszczeniach i skrócić żywotność systemu. Zaleca się wymianę filtra powietrza raz na 3-6 miesięcy lub co 12-15 cykli czyszczenia. Pamiętaj, aby sprawdzić instrukcję obsługi urządzenia, aby uzyskać szczegółowe instrukcje dotyczące dostępu i wymiany filtra.

Jeśli zauważysz, że filtr powietrza jest bardzo brudny, zapchany śmieciami lub ma szczególnie nieprzyjemny zapach, czas go wyczyścić lub wymienić. Aby wyczyścić filtr powietrza, użyj przystawki do węża próżniowego lub sprężarki powietrza, aby usunąć kurz lub zanieczyszczenia, które się na nim zebrały. Możesz również użyć środka czyszczącego w sprayu, aby usunąć powierzchniowy brud i zanieczyszczenia.

Krok 2: Czyszczenie skraplacza

Wężownice skraplacza pomagają klimatyzatorowi w zasysaniu i schładzaniu powietrza w domu. Z czasem brud i zanieczyszczenia mogą się na nich gromadzić, zmniejszając ich wydajność i żywotność. Raz w roku zaleca się czyszczenie cewek w systemie. Najlepiej zrobić to podczas corocznej jesiennej kontroli konserwacyjnej. W tym czasie można również wyczyścić wężownice na grzejniku.

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie cewek skraplacza jest użycie szczotki na wężu ogrodowym. Należy upewnić się, że cewki są całkowicie suche przed uruchomieniem systemu. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki wzrostu lub pleśni na cewkach, będziesz chciał skontaktować się z profesjonalistą, aby Twój system został sprawdzony i wyczyszczony.

Krok 3: odkurzanie przewodów klimatyzacyjnych

Kanały powietrzne mogą zbierać kurz, brud, zanieczyszczenia i alergeny w czasie. Odkurzanie kanałów powietrznych może pomóc zmniejszyć ilość kurzu i zanieczyszczeń, które gromadzą się w nich. Pomoże to poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach i zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii i innych problemów zdrowotnych spowodowanych niską jakością powietrza w pomieszczeniach. Kanały powietrzne można odkurzać za pomocą ręcznego odkurzacza lub centralnego systemu czyszczenia kanałów. Jeśli zdecydujesz się na centralny system czyszczenia kanałów, upewnij się, że jest on zatwierdzony przez NADCA (National Air Duct Cleaning Association) lub IAQ (Indoor Air Quality) Institute.

Możesz również rozważyć uszczelnienie swoich kanałów powietrznych. Uszczelnianie kanałów jest dobrym sposobem na zmniejszenie ilości kurzu i alergenów, które wchodzą do domu. Może być również pomocne dla osób z alergiami lub wrażliwością chemiczną. Podczas gdy uszczelnianie kanałów może być projektem typu „zrób to sam”, możesz chcieć zatrudnić profesjonalistę, aby upewnić się, że zostało to zrobione prawidłowo.

Krok 4: Dodaj roztwór do płukania i czyszczenia systemu klimatyzacji

Najprostszym sposobem na wyczyszczenie systemu klimatyzacji jest użycie roztworu do spłukiwania i czyszczenia. Rozwiązania te są specjalnie zaprojektowane do rozbijania i usuwania zanieczyszczeń z elementów Twojego systemu. Istnieje wiele różnych rozwiązań do spłukiwania i czyszczenia dostępnych w lokalnych sklepach z narzędziami lub w Internecie. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami producenta wybranego rozwiązania.

Po dodaniu roztworu do systemu, ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami dla niech system siedzieć i moczyć. W zależności od tego, jak brudny jest system i jak silne jest rozwiązanie, możesz potrzebować od 1 do 4 godzin, aby rozwiązanie rozbiło zanieczyszczenia wewnątrz AC. Gdy roztwór wykona swoją pracę, można spuścić wodę i ponownie uruchomić system jak zwykle.

Krok 5: Sprawdź, czy nie ma wycieków i napraw

Po oczyszczeniu systemu klimatyzacji, będziesz chciał sprawdzić, czy nie ma przecieków. Możesz to zrobić dodając kilka kropel barwnika spożywczego do przewodów czynnika chłodniczego systemu. Zamknij jednostkę zewnętrzną systemu i odczekaj 30 minut. Jeśli jakikolwiek barwnik wyciekł z systemu, zobaczysz, że pojawi się on na ziemi poniżej.

Następnie, będziesz chciał sprawdzić ciśnienie w systemie. Można to zrobić za pomocą manometru do pomiaru ciśnienia wewnątrz systemu. Jeśli ciśnienie jest wyłączone, być może trzeba będzie dokonać pewnych napraw. Jeśli ciśnienie jest zbyt wysokie, będziesz musiał dodać reduktor, aby je zmniejszyć. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, trzeba będzie dodać kompensator ciśnienia.

Czyszczenie systemu klimatyzacji jest ważną częścią utrzymania komfortu i efektywności energetycznej Twojego domu. Wykonując te 5 prostych kroków, będziesz w stanie utrzymać swój system w czystości i sprawnie działać. Kiedy wyczyścisz swój system klimatyzacji, zauważysz różnicę w komforcie i efektywności energetycznej swojego domu. Możesz również rozważyć zaplanowanie konserwacji klimatyzacji, aby przedłużyć żywotność swojego systemu.